Hidrolize Keratin Nedir ?

Keratinin hidrolizi ile elde edilen peptit ve serbest amino asitleri içeren bir karışımdır. Hidrolize işlemi sonucunda büyük molekül ağırlığa sahip keratin proteini parçalanarak hem küçük moleküler ağırlığa sahip peptit ve amino asitlere dönüşmekte hem de suda çözünür hale gelmektedir ve ayrıca daha düşük moleküler ağırlıkları sayesinde saç tarafından emilebilen daha küçük parçalara indirgenmiş (hidrolize keratin) hale gelmektedir. 

 Hidrolize keratin ise sahip olduğu düşük moleküler ağırlık nedeniyle saç içerisine nüfuz ederek (emilerek) daha işlevsel hale gelmektedir. 
Hidrolize keratin saçın güçlenmesine ve beslenmesine yardımcı olur.
Saç dökülmesini azalttığı ve saç yapısını restore ettiği için saç bakım ürünlerinin formülasyonlarında tercih edilmektedir. 

Kullanımında Ne Olur ?

Saç üzerinde uygulandığında, kütikül, korteks ve medulla olarak bilinen üç tabakası dahil olmak üzere saç gövdesi boyunca bulunan küçük boşlukları doldurur. 

Bu mikroskobik boşlukları hidrolize keratin ile doldurmak, güneşe maruz kalmanın, ısıyla şekillendirmenin, kimyasal işlemlerin ve mekanik uygulamaların (saç tarama vb.) zararlı etkilerini en aza indirerek saça bir güç artışı sağlar.