KERATİN NEDİR ?

    Keratin, 18 amino asitten oluşan suda çözünmeyen ve epidermal dokuda bulunan lifli yapısal bir proteindir. Saçı, tırnakları ve cildi oluşturan ve onlara güç, esneklik ve yapı (şekil) kazandıran temel bileşendir.
Kimyasallara,güneşe, kirliliğe ve diğer bu tür dış etkenlere sürekli maruz kalma, bu proteini saçınızdan cildinizden ve tırnağınızdan tüketerek onları cansız, hasarlı ve kuru hale getirebilir. Bu nedenle, tırnak, cilt ve saç bakım ürünlerinin üretiminde kullanılan bir biyokimyasaldır.

 

 

Keratin uygulaması, saçın mukavemetini ve elastikiyetini arttırır. Saçı sert kimyasal işlemlerden korumasına yardımcı olur. Böylece saçın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca keratin uygulaması, kıvırcık saçları azaltır ve saçtaki nemi koruyan bir tabaka bir oluşturur.

 

Eksikliğinde Ne Olur ?

 Keratin, cildin esnek olmasını sağlar. Keratin eksikliği, genellikle ciltte belirgin bir şekilde görülür. Ciltte keratin miktarı azaldığında cilt sarkma, donukluk ve kırışıklıklara daha yatkın hale gelir. Tırnakları ise güçlü ve sert hale getirir. Keratin eksikliğinde tırnaklar zayıflar ve tırnaklarda renk değişikliğine de neden olabilir.

Neyden Üretilir ? 

Keratin koyun yünleri, tavuk tüyleri ve hayvan tırnakları gibi farklı kaynaklardan ticari olarak üretilmektedir. Bu kaynaklardan keratin üretim için oksidasyon, indirgeme, sülfitoliz, enzimatik  ve aşırı ısıtılmış su hidrolizi gibi farklı yöntemler kullanılabilmektedir.