Saç, cilt ve tırnak bakımında keratin bileşenlerinin kullanımı hasar onarım, nem tutma, yumuşaklık kazandırma gibi etkileri sağlamak içindir. Kişisel bakım ürünlerin formülasyonlarında yüksek moleküler ağırlıklı çözünmeyen keratin yerine düşük moleküler ağırlıklı çözünür peptitler kullanılmaktadır.

Düşük moleküler ağırlıklı çözünür peptitler hidroliz yöntemiyle üretilmektedir ve bunlar biyolojik performans için saça, tırnağa ve cilde nüfuz edebilirler. Çözülebilir bir protein oluşturmak için disülfür bağının oksidasyon yoluyla bölündüğü oksitlenmiş (oksidize) keratinler üretmekte mümkündür.

Oksidize keratin spesifik kolajenlerin hücresel üretimini uyarmaktadırlar ve bu nedenle cilt iyileşmesini hızlandırmak için yara iyileştirici ürünlerde kullanılmaktadırlar. Oksidize hidrolize keratinin aksine saç gözeneklerine nüfuz edemez fakat saç yüzeyine çok iyi bağlanarak saç yüzeyinde film oluşturur ve bu da daha güçlü saç lifleri oluşması sağlar. Saçı yumuşak ve kolay taranır hale getirir, hacim, hafiflik ve parlaklık kazandırır.